AKD Kids Halkalı

Çocuklarla Iletişim Kurmanın Yolları

Çocuğunuzun dikkatini çekin

Çocuğunuzla iletişim kurarken verdiğiniz talimatlar doğrultusunda sizin üzerinde tüm dikkatini toplamasına özen gösterelim. Çocuğunuzla konuşurken ismiyle hitap edin, elini tutup göz teması kurun, konulurken gözlerinin içine bakın, bağırmadan anlaşılır bir dil ile konuşun ve televizyon, radyo veya müzik açıksa seslerini kısın.

Her zaman iyimser konuşun

Çocuğunuzla konuşurken ona emir verirken nazikçe konuşun. Örneğin Ahmet kalk artık diye bağırmaktansa yanına gidip Ahmet, oğlum hadi kalk sabah oldu gibi cümlelerle çocuğunuzun daha iyi kalpli nazik bir insan olmasını sağlayabilirsiniz.

Kurallarınızı her zaman hatırlatın

Çocuğunuz için koyduğunuz kuralları kesinlikle aksatmayın. Bu evdeki düzeninizi ve ev içindeki çocuğunuzla aranızda geçecek gerginlikleri azaltacaktır. Örneğin çocuğunuz bir hata işledi ve kurallarınıza göre çocuğunuza ceza verdiniz. Hatasını anlayana kadar asla cezasını kaldırmayın çünkü yaptığı yanlışların ne kadar büyük sonuçlara neden olacağını asla unutturmayın.

Çocuğunuzu takdir edin

Çocuğunuz bir işi başardığında ya da birilerine yardım ettiğinde çocuğunuzu överek hem daha çok iyi iş yapmasına yardımcı olursunuz hem de öz güveni yüksek insanlar haline getirirsiniz.

Çocuklarınız takdir ettikten sonra ödüllendirin

Çocuğunuz bir iş başardığı takdirde sizde çocuğunuza küçük sürprizler yapın mesela istediği bir oyuncağı veya kıyafeti alın yaşı küçükse çikolata alın çocuğu sevindirin. Bu sayede Çocuğunuz yaptığı bir işin ne kadar önemli sonuçlar doğurduğunu öğrenecektir.

Çocuğunuzla yapacağınız etkinlikler 

Çocuğunuzla sürekli vakit geçirin ve sürekli aktivitelerin içerisinde bulundurun gezin, parka gidin, lunaparka götürün, hayvanat bahçesine götürüm kısaca hem eğlendirin hem de öğretin ve bu yolculuklar esnasında çocuğunuzun sıkıldığını fark ettiğinizde mutlaka küçük molalar vererek huzurlu bir şekilde yolculuk yapmasına yardımcı olun 

Çocuğunuzla tartışma esnasında yapmanız gerekenler

Öncelikle çocuğunuzla kesinlikle diyaloğa kesinlikle girmeyin bir yanlış iş yaptığında çocuğunuz sakin dille uyarın ve ona bunun neden kötü bir şey olduğunu anlatın çünkü çocuklar hatalar yaptıkça gelişirler. Çocuğunuza çok sinirlendiğinizde onu şiddet uygulamayın kesinlikle önce kendinizi sakinleştirin sonra çocuğunuzu.